435508-B21 HP NC364T PCI Express Quad Port Gigabit Server Adapter
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 435508-B21
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 1Gbps
- NC364T
- PCI Express x4
- Quad Port
- Gigabit Ethernet Card
- Retail Part #: 435508-B21
- Option Part #: 436431-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The NC364T a high performance PCI Express (PCIe) Quad Port, copper, multifunction Gigabit Server Adapter for the discerning Proliant customer used to optimum performance.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Gigabit Ethernet Card |
| Interface: | PCI-Express x4 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Data Transfer Rate: | 1GB/s |
| Network Technology: | 10/100/1000Base-T |
| Total Number of Ports: | Quad Ports |
| Number of Network -RJ-45 Ports: | 4 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.69 lb |
| Width: | 8.5 in |
| Depth: | 9.88 in |
| Height: | 2.5 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |